Dunajská cyklomagistrála

Patří mezi nejoblíbenější cyklotrasy ve střední Evropě a zároveň je nejfrekventovanější cyklistická trasa v Evropě. Na Slovensko dunajská cyklotrasa prochází hraničním přechodem Berg - Bratislava. Vede po hrázi Dunaje přes Petržalku. Za Bratislavou najdete hlavně bruslaře, povrch hráze je až po Gabčíkovo asfaltový. Dunaj se zde řádně rozšiřuje díky Hrušovský zdrží - součásti vodního díla Gabčíkovo. Z Bratislavy po pravé straně řeky prochází trasa městskou částí Čunovo vedle areálu vodních sportů.

Dunajská cyklostezka je součástí cesty Eurovelo 6 která vede od Atlantiku z města Saint-Brévin-les-Pins ve Francii a na Dunajskou cyklostezce se připojuje v německém městě Tuttlingen. Od města Tulcea pokračuje pobřežím Černého moře až do města Constanta.Väčšinou vede po vedlejších cestách s malou provozem nebo po cyklostezkách. Převážně je povrch asfaltový. Krátké úseky bez asfaltky jsou za sucha dobře průjezdné, ale za deště se na těchto cestách tvoří kaluže a bez blatníků se můžeme dobře zašpinit. Při velké vodě mohou být některé úseky uzavřeny, tehdy je třeba použít objížďky.

Na Slovensku prochází Dunajská cyklostezka hraničním přechodem Berg a může být výborným tipem pro vaši dovolenou na Slovensku. Vede po hrázi Dunaje směrem k přístavní most. Od přístavního mostu pokračuje cyklistická trasa po obou stranách Dunaje, resp. Vodního díla Gabčíkovo po obec Vojka nad Dunajem na pravé straně vodního díla Gabčíkovo. Z Gabčíkova už pokračuje trasa do medvědovití a Komárna pouze po pravém břehu Dunaje. Dunajská trasa vede většinou po hrázích a účelových komunikacích podél Dunaje. I když je nenáročná, pohyb po ní se stěžuje při větrném počasí.

Dunajská cyklistická cesta je na území Slovenska dlouhá 168 km.
Cykloturistika může být zajímavým tipem pro rodinnou dovolenou na Slovensku.